Oscary 2008 výsledky
Jubilejní osmdesáté předávání Oscarů již máme za sebou, přímý přenos trval bezmála šest hodin, takže by bylo dobré, si shrnout výsledky celého dění. Kdo tedy vyhrál v jednotlivých kategoriích a kdo naopak odešel s prázdnou?
Nejlepší film roku
Pokání
Juno
Michael Clayton
Tahle země není pro starý
Až na krev


Nejlepší režie
Julian Schnabel (Skafandr a motýl)
Jason Reitman (Juno)
Tony Gilroy (Michael Clayton)
Ethan a Joel Coenovi (Tahle země není pro starý)
Paul Thomas Anderson (Až na krev)


Nejlepší adaptovaný scénář
Pokání (Christopher Hampton)
Daleko od ní (Sarah Polley)
Skafandr a motýl (Ronald Harwood)
Tahle země není pro starý (Ethan a Joel Coenovi)
Až na krev (Paul Thomas Anderson)


Nejlepší původní scénář
Juno (Diablo Cody)
Lars and the Real Girl (Nancy Oliver)
Michael Clayton (Tony Gilroy)
Ratatouille (Jan Pinkava, Jim Capobianco, Brad Bird)
The Savages (Tamara Jenkins)


Nejlepší herec v hlavní roli
George Clooney (Michael Clayton)
Daniel Day-Lewis (Až na krev)
Johnny Depp (Sweeney Todd)
Tommy Lee Jones (In the Valley of Elah)
Viggo Mortensen (Východní přísliby)


Nejlepší herec ve vedlejší roli
Casey Affleck (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem)
Javier Bardem (Tahle země není pro starý)
Philip Seymour Hoffman (Soukromá válka pana Wilsona)
Hal Holbrook (Utěk do divočiny)
Tom Wilkinson (Michael Clayton)


Nejlepší herečka v hlavní roli
Cate Blanchett (Královna Alžběta: Zlatý věk)
Julie Christie (Daleko od ní)
Marion Cotillard (Edith Piaf)
Laura Linney (The Savages)
Ellen Page (Juno)


Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Cate Blanchett (I'm Not There)
Ruby Dee (Americký Gangster)
Saoirse Ronan (Pokání)
Amy Ryan (Gone Baby Gone)
Tilda Swinton (Michael Clayton)


Nejlepší animák roku
Persepolis
Ratatouille
Divoké vlny


Nejlepší výprava
Americký gangster
Pokání
Zlatý kompas
Sweeney Todd
Až na krev


Nejlepší kamera
Zabití Jesseho Jamese… (Roger Deakins)
Pokání (Seamus McGarvey)
Skafandr a motýl (Janusz Kaminski)
Tahle země není pro starý (Roger Deakins)
Až na krev (Robert Elswit)


Nejlepší kostýmy
Across the Universe
Pokání
Královna Alžběta: Zlatý věk
Edith Piaf
Sweeney Todd


Nejlepší střih
Bourneovo ultimátum
Skafandr a motýl
Utěk do divočiny
Tahle země není pro starý
Až na krev


Nejlepší cizojazyčný film
Beaufort (Izrael)
The Counterfeiter­s/Ďáblova dílna (Rakousko)

Katyn (Polsko)
Mongol (Kazachstán)
12 (Rusko)


Nejlepší masky
Edith Piaf
Norbit
Piráti z Karibiku: Na konci světa


Nejlepší hudba
Pokání (Dario Marianelli)
Lovec draků (Alberto Iglesias)
Michael Clayton (James Newton Howard)
Ratatouile (Michael Giacchino)
3:10 to Yuma (Marco Beltrami)


Nejlepší píseň
„Falling Slowly“ (Once)
„Happy Working Song“ (Kouzelná romance)
„Raise It Up“ (August Rush)
„So Close“ (Kouzelná romance)
„That's How You Know“ (Kouzelná romance)


Nejlepší střih zvukových efektů
Bourneovo ultimátum
Tahle země není pro starý
Ratatouille
Až na krev
Transformers


Nejlepší zvuk
Bourneovo ultimátum
Tahle země není pro starý
Ratatouille
3:10 to Yuma
Transformers


Nejlepší triky
Zlatý kompas
Piráti z Karibiku: Na konci světa
Transformers